
VYSOKÉ TATRY / HIGH TATRAS
40ročník / 40th
2.-5.10.2025
HISTÓRIA
Medzinárodný festival potápačský filmov a fotografie Vysoké Tatry (MFPF), spočiatku pod názvom Hypoccampus festival, vznikol v Martine v roku 1986. Založil ho miestny potápačský klub Hypoccampus za významnej snahy MUDr. Petra Tokarčíka a prof. MUDr. Františka Novomeského. Bol to práve Peter Tokarčík, ktorý tiež v roku 1994 kontaktoval Potápačský klub Vodnár v Poprade a pomohol presťahovať podujatie do Vysokých Tatier. Do roku 2004 bol jeho významnou súčasťou. V roku 1994 sa Potápačský klub Vodnár stal oficiálne organizátorom MFPF, v spolupráci so Zväzom potápačov Slovenska. V roku 1994 sa na Štrbskom Plese zrodila aj sprievodná environmentálna akcia festivalu Čisté vody. Samozrejme, so súhlasom Správy TANAP-u. Od roku 2005 prevzali organizáciu Čistých vôd Štátne lesy TANAP-u a zároveň sa stali aj spoluorganizátorom MFPF. Dnes je akcia Čisté vody organizovaná Správou TANAP-u Tatranská Lomnica a tiež je súčasťou festivalu.
Podľa možností a cenovej dostupnosti sa MFPF konal vo viacerých hoteloch – Helios, WILI, Kremenec, Slovan… V roku 1999 sa rozhodla pomôcť podujatiu Slovenská agentúra životného prostredia v Banskej Bystrici (SAŽP) a festival zakotvil v reprezentačných priestoroch Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici, kde vznikla aj nová tradícia – Terasa víťazov. Držiteľovi najvyššieho ocenenia, Grand Prix MFPF Slovensko, sa dostalo pocty vložiť bronzovú plaketu s emblémom festivalu, svojím menom a názvom krajiny, z ktorej pochádza, do podlahy hotelovej terasy. Ďalšou sprievodnou akciou festivalu bola súťaž Detská výtvarná tvorba na tému Zachráňme život pod vodou, ktorej úlohou bolo rozvíjať environmentálne povedomie našej mládeže. V roku 2004 sa festivalu osobne zúčastnil i Jean-Michel Cousteau.
V roku 2005 sa SAŽP rozhodla ukončiť spoluprácu a festival sa presťahoval do hotela Atrium v Novom Smokovci. Potom boli dva ročníky v hoteli Palace v Novom Smokovci a nakoniec sa v roku 2008 podujatie presťahovalo do Pribyliny, kde sa v miestnom kultúrnom dome konalo šesť ročníkov. Sprievodné akcie (okrem Čistých vôd) sa museli prerušiť. Od 30. ročníka sa festival opäť sťahoval, najprv do priestorov hotela Pieris na Podbanskom, neskôr, od roku 2022, sa jeho dejiskom stal hotel Panoráma na Štrbskom Plese. Tento rok sa organizátori rozhodli pre Tatranskú Lomnicu. Avšak už nie pre Grandhotel Praha, ale Hotel SOREA TITRIS.
MFPF sa od svojho vzniku snaží podporovať fotografov a filmárov v ich tvorivom úsilí a tiež mať vplyv na environmentálne povedomie širokej verejnosti. Veď kto, ak nie potápači, má poukazovať na problémy a negatíva pod vodnou hladinou. V roku 2001 sa udiala zaujímavá udalosť. Do Popradského plesa potápači uložili vodotesne zabalený CD nosič s environmentálnym odkazom pre nové tisícročie pod heslom Nech sú vody zeme stále čisté. Podpísal ho vtedajší minister životného prostredia SR Ing. László Miklós, jeho chorvátsky kolega Božo Kovačević za prítomnosti veľvyslanca SR pri OSN. Za organizátorov MFPF pridal svoj podpis Pavel Svitanek. Úsmevné bolo, že hneď na ďalší rok vylovili potápači CD-čko z plesa ako neporiadok. Našli ho práve tí, ktorí boli na akcii Čisté vody po prvýkrát a nevedeli o čo ide. Za úlovok dostali, samozrejme, pochvalu. 😊
Sprievodné akcie
Tu sa zrodila aj sprievodná enviromentálna akcia festivalu „Čisté vody Tatier“. Hlavný organizátor P.K: Vodnár Poprad. Podľa možností a cenových dostupností sa festival konal vo viacerých hoteloch – WILI, Slovan, až nakoniec zakotvil v reprezentačnom hotely Grand hotel PRAHA, kde vznikla aj nová tradícia – „Terasa víťazov“ Grand Prix MFPF Slovensko: držiteľ tohto ocenenia dostáva poctu vložiť si bronzovú plaketu s emblémom festivalu so svojim menom a názvom krajiny do podlahy hotelovej terasy. Ďalšou sprievodnou akciou festivalu sa stala súťaž – Detská výtvarná tvorba na tému “Zachráňme život pod vodou“, ktorej úlohou je rozvíjať enviromentálne povedomie našej mládeže. Z rôznych, ale aj s finančných dôvodov sa MFPF presťahoval na Podbanské, kde v skromných podmienkach sa konalo 6 ročníkov festivalu. Od 30-teho ročníka sa presťahoval do priestorov hotela Pieris. MFPF je a má veľký vplyv na enviromentálne povedomie širokej verejnosti. Veď kto, ak nie my potápači a filmári, poukazujeme na rôzne problémy a negatívy pod vodnou hladinou. V r. 2001 sa udiala významná udalosť, odkaz pre 3 tisíročie, uloženie špeciálneho CD-čka s enviromentálnym odkazom pre našich potomkov pod heslom – „Nech sú vody zeme stále čisté“, ktorý slávnostne podpísal minister životného prostredia SR Ing. Laszlo Miklós, jeho chorvátsky kolega Božo Kovačevič za prítomnosti veľvyslanca SR pri OSN a za organizátorov MFPF ako aj všetkých potápačov reprezentujúcich Európu, Ameriku, Afriku, Áziu na našom festivale, prezident PK Vodnár p. Pavel Svitánek.
Osobnosti ktoré navštívili festival
Rudolf Šuster / prezident Slovenskej republiky
Ľubomír Fogaš / podpredseda vlády
Laszlo Miklós / minister životného prostredia Miroslav Tončík / riaditeľ SAŽP
Jean Michel Cousteau / legenda potápania syn slávneho Jacques-Yves Cousteau
Prof. MUDr. František Novomeský, PhD. / spoluzakladateľ MFPF
Christian Botha / veľvyslanec Juhoafrickej republiky
Andrea Hartmann a Jean Piere Botha / nestory potápania so žralokmi bez klietky
Leo Balkate / organizátor festivalu vo Francii
Piero Giaculli / Italia / fotograf a filmár
Henri Eskenaze / Francia / fotograf a filmár
Milan Czapay / Nemecko / fotograf a filmár
a ďalší.
Slovenskí autori, ktorí sa najčastejšie zúčastňovali festivalu
Peter Áč
Anton Vrána
Anton Šimčík
Janko Budaj
Marián Legutky
Pavol Kráľ
Martin Ferák
Tomáš Klement
Petra Áčová
Eugen Jamgor
Martin Strmiska
Dolo Hanák
Jožko Valík
Milan Labath
Ľudo Galovič
Vladimír Podzimek
František Novomeský
Miro Kasák
Veronika Slivková
a ďaľší …
Českí autori, ktorí sa najčastejšie zúčastňovali festivalu
Roman Kaberlík
Zdeněk Otradovský
Bohuš Kráčmar
Ján Liška
Jakub Liška
Oldo Lukeš
Miroslav Netrefa
Richard Jaroněk
Jirko Rezníček
Ladislav Šmelík
Jozef Hrabovec
Jakub Žársky
Martina Baltzarová
Veronika Matejová,
Evžen Rajzl
a ďaľší …
Autori ocenení za fotografiu
Ernest Seeling / Rakúsko
Niki Wendinger / Rakúsko
Alessandro Dodi / Taliansko
Jean de Saint Blanche / Francúzko
Martin Hablützetl / Švajčiarsko
Seltimo Cipriani / Taliansko
Viora Alessio / Taliansko
Ali Kabsa / Turecko
Helmuth Tritschler / Nemecko
Mirko Zanori / Nemecko
Peter Hardt / Nemecko
Piero Giaculli / Taliansko
Werner Thiele / Rakúsko
Loachim Schneider / Nemecko
Fabo Cervi / Taliansko
Johny Letellier / Belgicko
Lestie Chan / Honkong
Christina Parks / USA
Recep Dömez / Turecko
Piere Chalvin / Francúzko
Tony White / Anglicko
Istvan Juhasz / Maďarsko
Jerziemius Dutkievsky / Poľsko
Autori ocenení za film
Hugo Haberman / Česká republika
Alan Bezák / Slovenská republika
Miroslav Hrdý / Česká republika
Igor Marko / Slovenská republika
Christian Riedinger / Rakúsko
John Boyle / Anglicko
Milorad Djuknič / Srbsko
Walter Kohler / Rakúsko
Gilmar Akyumus / Turtecko
Johny Letellier / Belgicko
Gerhardt Hackenberg / Rakúsko
Krysztof Cudych / Poľsko
Haluk Cecan / Turecko
Paľo Barabáš / Slovenská republika
Ladislav Cukáš / Slovenská republika
Werner Halada / Rakúsko
Robert Ziegler / Nemecko
Gábor Cendrei / Maďarsko
Carlos Virgili / Španielsko
Steve Lichtag / Česká republika
Dolo Hanák / Slovenská republika
Milan Czapay / Nemecko
Jaroslav Blaško / Slovenská republika
Paľo Kráľ / Slovenská republika
Leonardo Blanko / Španielsko
Edvard Snijders / Holandsko
Pavel Svitánek / Slovenská republika
Danny van Belle / Belgicko
Chrystian Waidinger / Rakúsko
Michel Cardeff / Francúzko
Jozef Valík / Slovenská republika
Sergej Fedorov / Rusko
Andrej Nekrasov / Ukraina
Elodie Turpin / Kanada
Florian Guthknecht / Nemecko.